پروتئین سویا

بررسی خواص و کیفیت پروتئین سویا

پروتئین سویا یکی از منابع گیاهی سرشار از پروتئین است که در رده های نخست منابع پروتئینی جای گرفته است. نتابج آزمایشات بر دسته های آزمایش شده نشان داده است که این پروتئین ضد سرطان سینه و پروستات است.

یک شایعه که ادعا می‌کند، پروتئین سویا اثرات هورمون استروژن را دارد و اتهاماتی در مورد از بین بردن خصوصیات و ویژگی‌های جنسی مردانه بر آن وارد شده است که طی آزمایش ها این مدعا رد شده است و سویا اثری در کاهش سطح تستوسترون و افزایش سطح استروژن ندارد. پروتئین سویا منبع ایزوفلاون است که شامل ترکیباتی دارای اثراتی شبیه به استروژن در بدن دارند (ایزوفلاون متعاقباً فیتواستروژن نامیده می‌شود).

برای گیاه خواران و وگان ها پروتئین سویا یا مشتقات آن ( شیر سویا، توفو، تمپه و ... ) به عنوان منبع اساسی پروتئین با کیفیت شمرده میشود. از پودر پروتئین سویا برای تهیه فرمول سویا در شیر خشک نوزادان و همچنین انواع مختلفی از گزینه های گوشتی و لبنی استفاده می شود.

برخلاف سایر پروتئین های گیاهی ، پروتئین سویا یک منبع پروتئین کامل است این بدان معنی است که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری است که بدن شما قادر به تهیه آن نیست و نیاز به تهیه آن از مواد غذایی دارد یعنی سویا دارای امینو اسیدهای شاخه دار ( BCAA ) است و در عضله سازی به شما کمک می کند. یک مطالعه نشان داد افرادی که 5.6 گرم BCAA را بعد از تمرین نوشیدند ، 22٪ بیشتر در سنتز پروتئین ماهیچه نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند ، داشتند. به طور خاص ، لوسین مسیر خاصی را فعال می کند که سنتز پروتئین عضلات را تحریک می کند و به ساخت عضلات کمک می کند. از لحاظ قدرت هضم، پروتئین سویا بین پروتئین وی و کازئین جای می گیرد و زمان هضم آن بین 3 تا 5 ساعت می باشد.

>>> خرید پودر پروتئین سویا <<<